SKOLYOZ EGZERSİZLERİ

Skolyoz Tedavisi Antalya

Skolyoz Nedir?

Skolyoz (Omurga Eğriliği), yoğunlukla gelişme çağındaki çocuk ve gençlerde gözlemlenen ve omurganın sağa ya da sola eğrilmesi ve kendi ekseni etrafında dönmesiyle gelişen bir durumdur. Genellikle “S” veya “C” şeklindedir. Genetik faktörler etyolojide rol oynarken, genellikle sebebi bilinmemektedir. Daha çok puberte öncesi hızlı büyüme döneminde açığa çıkar.

Anne – babaların bulgu gözlemlemesi ile çocuklarında skolyozu erken yaşta tespit etmeleri, omurga yapısının tekrar düz hale getirilmesinde büyük önem taşımaktadır. Eğer çocuğunuzu gözlemlediğinizde aşağıdaki sorulardan bir ya da bir kaçına evet diyorsanız en kısa zamanda ilgili uzman hekime başvurunuz.

Çocuğumda Skolyoz Olma İhtimali var mı ? Nasıl anlayabilirim ?

Çocuğumda Skolyoz var mı nasıl anlarım?

• Bir omuz diğerinden yukarıda mı?

• Kollar yana sarkıtıldığında bir taraftaki kol beden arası mesafe diğer tarafa göre daha fazla mı?

• Kalça yüksekliğinde sağ ve sol taraf arasında farklılık var mı?

• Kürek kemiklerinden birinin diğerinden daha belirgin olması durumu var mı?

• Ayaktayken öne eğildiğinde sırttaki düz bir çizgide yer alması gereken kemik çıkıntıları sağa ve sola doğru yön mü değiştiriyor?

Skolyozun 3 boyutlu doğasına uygun olarak dizayn edilmiş 3 boyutlu bir çalışma olan ‘Schroth Methodu’; Fizyo|Sport’ta uzman fizyoterapistlerimiz tarafından diğer egzersizler ile beraber kullanılmaktadır.

Skolyoz egzersizleri; duruş, hareketlilik ve dengeyi geliştirir ve daha verimli hareket kalıpları sağlar. Uygulamalar, skolyoz tipine ve dolayısıyla bireye özgüdür. Kullanılan yöntemlerden biri olan Schroth Metodu’nun özü, omurgayı uzatmak, düzeltici solunumun teknikleri ve düzeltilmiş duruşu korumak için gövde kaslarını germe ve güçlendirmeleri içerir.

Skolyoz’a özgü egzersiz programlarının uygulanan metodlara özel eğitimler almış terapistler tarafından tasarlanması ve özelleştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Skolyozun tedavisi için egzersiz programlarının önemini vurgulayan Fzt. Yaren Gülşen, bunlardan en önemlisi olan Schroth methodu hakkında şu bilgileri veriyor:

“Bu metot kendisi de skolyoz olan Katherina Schroth tarafından geliştirilmiştir. 1921 yılında Schroth tarafından uygulanmaya başlayan üç boyutlu egzersiz tedavisi günümüzde gelişerek ve başta Almanya olmak üzere birçok ülkede yaygınlaşarak uygulanmaya devam edilmektedir. Egzersizler özellikle skolyozlu omurganın konkav tarafına nefes alınması ve ayna karşısında kişinin deformitelerini düzeltme temeline dayanır. Kişi ayna karşısında öğretilen duruşlar ve egzersizler ile duruş kontrolünü sağlayarak, bu düzgünlüğü günlük yaşamında nasıl devam ettireceğini öğrenir.”

Skolyoz Tedavisinde Schroth Metod

Sizde ya da yakınınızda Skolyoz tablosu varsa, ISST Schroth, BSPTS (Barcelona Scoliosis Physical Therapy School) ve Scolio Pilates Metodları konusunda uzmanlaşmış fizyoterapistlerimizden ücretsiz değerlendirme randevunuzu hemen almak için bize ulaşabilirsiniz.

Tüm soru, görüş, öneri ve Ücretsiz Değerlendirme randevu talepleriniz için
bize WhatsApp hattımızdan sesli ve yazılı olarak ulaşabilirsiniz.